18 Mart 2016 Cuma

Verileri Cloud Ortamlarda Aktarma

Şimdiye kadar disklerde çok veri kaybeden biri olarak uzun zamandır sanal disklerde verilerimi tutuyorum. Bu işe ilk DropBox ile başladım. Daha sonra Amazon'un 3 ay bedava sonra yıllığı $59.99 olan paketini aldım. Bütün verilerimi buraya yükledim. Biraz uzun sürdü ama sonuçta işler bitmişti. O sıralarda Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyordum. Bunun Amazon Photos ve Amazon Cloud Drive uygulamaları işimi görüyordu.

Bir süre önce iphone bir telefona geçtim. Bu telefonla çektiğim 2 dakikalık videoların bile Amazon'a saatlerce gönderilemediğini farkettim. Biraz araştırınca son zamanlarda upload konularında amazonla ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu gördüm. (Türkiye'ye özgü de olabilir.)

Amazon destek ekibiyle görüşüp çözümler aradık. Bir de üzerine Amazon Cloud Drive uygulamasının iphone da ses dosyalarını cloud'a gönderememesi beni iyice rahatsız etti.
Bu sırada alternatif olarak görebildiğim Google Drive'a aynı dosyaları upload ederek test ettim. Sonuç çok iyiydi. 100 GB limitli aylık $1.99 olan bir paket satın aldım. Aslında DropBox üzerinde 100GB seçeneği olsaydı onu tercih ederdim. Ancak bu seçenek mevcut değil.

Sonuç olarak Amazon Cloud hesabımı iptal etme kararı aldım. Amazon'a durumu yazdım. 3 ay bedava kullanım sonrasında 3 ay da ödeme ile kullandığım hâlde hiç kesinti yapmadan paranın tamamını iade edeceklerini söylediler. Müşteri memnuniyetinde çağ atlayan bir firma olan Amazon'a teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben bütün datalarımı taşımak için DigitalOcean firmasında $10 dolarlık bir makine oluşturup rclone uygulaması ile ekstra yere ihtiyaç duymaksızın bütün datayı taşımaya başladım. Belki $5 lık bir makine de iş görecekti. Sonuç olarak şimdiye kadar ara ara hata mesajları alsamda transfer iyi gidiyor. Zaten sorun çıksada rclon sync komutu ile olmayan dosyaları senkron edebileceğimi biliyorum.

Umarım bu bilgiler işinize yarar :)

Düzenleme: DigitalOceans da açtığım makine bir gece çalıştı. Bu nedenle saat ücretlendirilmesi oldu. Çok düşük bir miktar. Ayrıca dublicate dosyaları silmek için şu kodu kullandım https://github.com/ncw/rclone/issues/329#issuecomment-196046151Hiç yorum yok: